Za dalekým obzorem

Pozemní technika a rakety

První severokorejský nosič, který dokázal na oběžnou dráhu umístit satelit vlastní konstrukce nese název Unha 3. Vzlétl na sklonku roku 2012.
DSC03081.JPG
Vega je odpovědí pro potřeby menších a především levnějších nosičů než je ohromná Ariane 5. Zatím uskutečnila dva úspěšné lety a počítá se s ní i do budoucna.
DSC03074.JPG
Ariane 5 je nejsilnější evropskou raketou všech dob. Nahradila starší verze Ariane 4, ale ukázalo se, že pro plnění některých úloh je zbytečně velká.
Na konstrukci dílů u pomocných motorů se podílí i jedna česká firma.
DSC03005.JPG
Ariane 2 byla upravenou verzí první evropské rakety Ariane 1. Byla větší a díky tomu byla schopna vynášet na orbitu až 2 tuny nákladu. Ve všech případech se jednalo o telekomunikační satelity.
DSC02912.JPG
Pod tímto prapodivným názvem se nachází historicky zajímavá čínská raketa. 15.9 2003 vynesla do vesmíru prvního čínského kosmonauta, čímž se Čína zapsala do historie jako třetí země světa, která dokázala svého člověka dopravit do kosmu.
DSC02882.JPG
Black Arrow byla třetí verzí britské orbitální rakety. Stejně jako obě předchozí ale měla technické problémy a tak po 4 vzletech byl projekt zrušen. Tím skončily veškeré pokusy Velké Británie o lety do vesmíru s vlastním výrobkem.
Poslední Black Arrow se zapsal do historie alespoň tím, že vynesl na orbitu první čistě britský satelit.
DSC02884.JPG
V roce 1977 vzlétla první ze 122 ukrajinsko-ruských raket Ciklon. Dvě tyto rakety vynesly do vesmíru české satelity Magion 2 a Magion 3.
V roce 2013 jedna z nich zaznamenala i světové prvenství. Poprvé byl zaznamenán případ, kdy se část stoupající rakety srazila s nějakým umělým tělesem ve vesmíru. Konkrétně se jednalo o ekvádorský satelit.
DSC02822.JPG
Nosná raketa Roskot létá od roku 1994. Jedna z nich vynesla do vesmíru i českou Mimosu.
DSC02791.JPG
V současnosti existuje několik "polí" s teleskopy typu SKA, což se dá volně přeložit jako "pole satelitů". O co se jedná ? V rámci každého zařízení SKA spolupracuje několik až několik desítek technických zařízení jako jeden celek. Většinou se nacházejí společně na velké ploše, ale tento je tak trochu vyjímečný.
7 teleskopů se nachází v Austrálii, dalších 7 (jeden představuje model) v africkém Mosambiku. Všechny jsou ovládány z jednoho místa a mohou tedy sledovat konkrétní místo ve vesmíru z obou kontinentů najednou. Díky tomu se výrazně zvýší možnosti. Jako by objekt sledoval teleskop o průměru rovnajícímu se polovině vzdálenosti mezi oběma kontinenty !
DSC02708.JPG
DSC02709.JPG
DSC02711.JPG
Pod názvem Vertikal vzlétlo několik neprapodivnějších raket v dějinách. V listopadu 1970 stála na startu první. Vznikla v rámci projektu Interkosmos, kde Sovětský Svaz dodal nosič, tedy raketu a spřátelené socialistické země se podílely na výbavě vlastní sondy, umístěné na vrcholku nosiče. Jednou ze zemí bylo i Československo. Byl to první let nějakého stroje s přístrojem vyrobeným u nás do kosmického prostoru. V rámci financí došlo k tomu, že modul s přístroji byl pro vzlet obyčejně "přetažen pogumovaným pytlem" ! Ale letělo to a fungovalo !
IMG_0738.JPG
Hlavní stránky projektu.
Klikni na odkaz.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one